پرتو

کامپیوتر

بررسی علل کاهش سرعت کامپيوتر و رفع آن

شايد تاکنون برای شما اين سوال مطرح شده باشد که علت افت ناگهانی سرعت کامپيوتر و کند کار کردن آن چيست و برای بهبود و يا افزايش سرعت آن می بايست چه اقدام و يا اقداماتی را انجام داد ؟ پاسخ به سوال فوق متغير بوده و ممکن است دلايل متعددی در اين رابطه وجود داشته باشد . در برخی موارد ممکن است با رعايت برخی نکات ساده در خصوص نحوه نگهداری سيستم مشکل برطرف گردد و در موارد ديگر ممکن است مجبور به ارتقاء سيستم و يا تعويض قطعات مسئله دار گرديم . در این ترفند قصد داریم به برخی نکات اوليه به منظور بهبود کارآئی سيستم اشاره کنیم.

اجرای دقيق Scan disk : وجود اشکال در فايل های ذخيره شده بر روی هارد ديسک ممکن است کاهش کارآئی سيستم و بروز اشکالات فيزيکی هارد ديسک را بدنبال داشته باشد . با اجرای برنامه Scan disk می توان تعداد زيادی از خطاهای موجود بر روی هارد ديسک را برطرف نمود . برنامه فوق بررسی لازم در خصوص وجود اشکالات فيزيکی بر روی هارد ديسک را نيز انجام خواهد داد . بخاطر داشته باشيد که با توجه به ظرفيت هارد ديسک نصب شده بر روی کامپيوتر ، فرآيند بررسی وضعيت هارد ديسک می تواند مدت زمان زيادی بطول انجامد و نمی بايست در اين فاصله عمليات خاصی را انجام داد .

حذف فايل های موقت موجود بر روی هارد ديسک : فايل های موقت به آندسته از فايل ها اطلاق می گردد که معمولا" پس از نصب يک برنامه همچنان بر روی هارد ديسک باقی می مانند و می توان بدون نگرانی اقدام به حذف آنان نمود .

حذف اطلاعات موجود در Cache برنامه مرورگر : فايل های cache شده ، به آندسته از فايل هائی اطلاق می گردد که در زمان استفاده از اينترنت بر روی سيستم شما باقی مانده و اغلب شامل تصاويری می باشند که به منظور نمايش صحيح صفحات وب ، برنامه مرورگر مجبور به دريافت آنان از اينترنت شده است .

defrag نمودن فايل های موجود بر روی هارد ديسک : defrag ، سازماندهی فايل های موجود بر روی هارد ديسک را بگونه ای انجام خواهد داد که امکان بازيابی آنان با سرعت بيشتری ميسر می گردد .

اجرای يک برنامه ويروس ياب : اغلب ويروس های کامپيوتری درصد بالائی از منابع سيستم را استفاده می نمايند . همين موضوع می تواند کاهش کارآئی سيستم را بدنبال داشته باشد . برخی از ويروس ها حتی می توانند باعث از کارافتادن کامل سيستم گردند . به منظور برخورد موثر با ويروس های موجود همواره سعی نمائيد که از يک برنامه آنتی ويروس بهنگام شده استفاده کرده و عمليات پويش به منظور يافتن ويروس را در فواصل زمانی خاصی تکرار نمائيد .

بررسی سيستم به منظور وجود Spyware : تعداد زيادی از وب سايـت ها بدون آگاهی شما اقدام به نصب Spyware بر روی سيستم شما می نمايند . يک spyware می تواند صرفا" در حد و اندازه يک کوکی ساده باشد که وب سايت های ملاقات شده توسط شما را در خود ثبت می نمايد و يا برنامه هائی باشند که امکان دستيابی ساير افراد به کامپيوتر شما را فراهم می نمايند . در اين رابطه می توان از برنامه های متعدد Anti Spyware به منظور پويش و برخورد با اين نوع برنامه ها استفاده نمود .

غيرفعال نمودن برنامه های نصب شده غيرضروری: يکی ديگر از دلايلی که می تواند کاهش سرعت کامپيوتر را بدنبال داشته باشد ، تعداد و تنوع برنامه هائی است که در زمان راه اندازی سيستم اجراء می گردند. در ويندوز XP می توان با استفاده از برنامه کاربردی MsConfig برنامه هائی را که در زمان راه انداری سيستم فعال می گردند مشاهده و در رابطه با آنان تعيين تکليف نمود . با استفاده از برنامه MsConfig صرفا" می توان ليست برنامه هائی را که در زمان راه اندازی سيستم اجراء می گردند مشاهده نمود و نمی توان از اين طريق آنان را حذف نمود . پيشنهاد می گردد که حتی المقدور از نصب برنامه های غير ضروری بر روی کامپيوتر اجتناب گردد ، چراکه هر برنامه پس از نصب درصدی از منابع سيستم را استفاده خواهد کرد و بديهی است که در اينچنين مواردی می بايست در انتظار کاهش کارآئی سيستم بود. بخاطر داشته باشيد که برای حذف يک برنامه از روی کامپيوتر از برنامه هائی موسوم به Uninstall می بايست استفاده گردد . حذف فولدرهای حاوی برنامه به تنهائی در اين رابطه کافی نبوده و اطلاعات مربوط به آنان همچنان در ريجستری باقی خواهد ماند .

پاک کردن ريجستری : ريجستری تنظيمات و اطلاعات مورد نياز ويندوز و ساير برنامه های نصب شده را در خود نگهداری می نمايد . به موازات افزايش فرآيندهای نصب و يا Uninstall ممکن است اطلاعات غيرضروری متعددی در ريجستری باقی بماند . در چنين مواردی می توان برای حذف اطلاعات غيرضروری موجود در ريجستری از برنامه های کاربردی متعددی استفاده نمود .

ايجاد يک فايل Swap با ظرفيت ثابت : هر يک از نسخه های ويندوز تابع يک رويکرد خاص برای Paging و فايل swap ذخيره شده بر روی هارد ديسک می باشند. پس از اشغال تمامی فضای حافظه اصلی از فايل swap به منظور ذخيره اطلاعات استفاده خواهد شد . اندازه فايل فوق ثابت نبوده و می تواند با توجه به شرايط موجود تغيير نمايد . پس از استفاده از تمامی فضای حافظه و ظرفيت اختصتاص يافته برای فايل swap ، ويندوز اقدام به افزايش ظرفيت آن می نمايد . در صورت تحقق چنين شرايطی سرعت و کارآئی سيستم کاهش پيدا خواهد کرد . برای مشخص نمودن ظرفيت فايل swap می توان از گزينه System موجود در control panel استفاده نمود ( System |Advanced | Performance Settings | Advanced | Virtual memory ) . مثلا" می توان حداقل و حداکثر ظرفيت فايل swap را مشابه و معادل سيصد مگابايت در نظر گرفت .

بهنگام نمودن درايورهای سيستم : پيشنهاد می گردد همواره درايورهای مربوط به کارت ويدئو و کنترل کننده IDE بهنگام شده و از جديدترين درايورهای ارائه شده مرتبط با آنان استفاده گردد .

استفاده از حافظه RAM بيشتر و هارد درايوهائی با 7200 دور در دقيقه ( RPM ) : حافظه اصلی و هارد درايو دو قطعه اصلی در کامپيوتر می باشند که نسبت به پردازنده دارای سرعت بمراتب کمتری می باشند . افزايش حافظه RAM می تواند اثرات مثبتی را در ارتباط با سرعت اجرای برنامه های کامپيوتری بدنبال داشته باشد . سعی گردد از هارد درايوهائی استفاده گردد که RPM ( دور در دقيقه ) بالائی داشته باشند ( نظير 7200 دور در دقيقه ) .

تبديل سيستم فايل : در صورتی که بر روی سيستم شما ويندوز 95 نصب شده است ، ويندوز از سيستم فايل FAT 16 استفاده می نمايد . در صورت تبديل سيستم فايل فوق به FAT 32 ، سرعت سيستم افزايش نخواهد يافت ولی حجم و تعداد فايل هائی را که می توان بر روی هارد ديسک ذخيره نمود ، افزايش می يابد . در صورت استفاده از ويندوز XP و يا 2000 ، ارتقاء FAT16/32 به NTFS بهبود کارآئی و امنيت سيستم را بدنبال خواهد داشت . توجه داشته باشيد که پس از تبديل سيستم فايل ، امکان برگشت به وضعيت قبلی وجود نخواهد داشت. نسخه های ويندوز 95 ، 98 ، SE و ME قادر به خواندن اطلاعات از سيستم فايل NTFS نمی باشند . بنابراين در صورتی که قصد استفاده از سيستم به صورت dual-booting ( نصب بيش از يک سيستم عامل و انتخاب يکی از آنان در زمان راه اندازی سيستم ) را داشته باشيد و يا تمايل به اشتراک درايوهای موجود بين چندين سيستم عامل را داريد ، بهتر است که از FAT32 استفاده نمائيد .

در صورتی که تمامی موارد اشاره شده منجر به حل مشکل کاهش سرعت نگردد ، می توان هارد ديسک را مجددا" فرمت و اقدام به نصب سيستم عامل و ساير نرم افزارهای دلخواه نمود و يا در صورت ضرورت سخت افزار سيستم را ارتقاء داد.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط پرتو  | 

7 اشتباه بزرگ در تجارت الکترونيک

تنوع سليقه در نحوه خريد بين مصرف کنندگان امري مرسوم است. اگر شما يک فروشنده هستيد با اجتناب از چند اشتباه بسيار بزرگ، به مشتريانتان اطمينان خاطر دهيد که بخش خريد سايت شما چيز وحشتناکي نبوده و کار با آن راحت و آسان است. هر روز داستاني درباره خريد کالايي از اينترنت پخش مي شود که باعث ترس و در نتيجه انصراف خريدکنندگان بعدي از خريد اينترنتي مي گردد. داستان هايي درباره کالاهايي که به مقصد نرسيده اند، صفحات وبي که قفل شده اند يا از کارت اعتباري خريدار دو بار برداشت کرده اند و فرم هاي خريدي که تاييد نهايي خريد ندارند. اما اگر شما براي جلب اطمينان مشتريانتان وقت بگذاريد و سايت تجارت الکترونيک خود را از ديد کاربر و نه از ديد فروشنده بر پا کنيد، به سادگي مي توانيد اين ترس هاي بي دليل را از دل مشتريانتان بزداييد. در اين مطلب به بررسي هفت اشتباه مهلک که فروشندگان اينترنتي مرتکب آن مي شوند مي پردازيم و بايد سعي کنيد پيش از آن که شرکت شما نيز به شرکتي مبدل شود که با سهل انگاري، اعتماد خريداران را درهم مي شکند، براي خود کاري بکنيد.

اشتباه اول
سبدهاي خريد گيج کننده: بالاخره شما وارد يک سايت فروش اينترنتي محصولات شده ايد و مي خواهيد محصول يا کالايي را به صورت Online خريداري کنيد، با خوشحالي کارتان را در گشت و گذار از ميان دالا ن هاي مجازي اين بهشت Online تمام کرده و چرخ خريد رويايي خود را از انبوهي از اجناس مختلف، که پس از صرف وقتي زياد با زحمت و دقت انتخاب کرده ايد پر نموده ايد و آماده ايد که يک عالمه پول خرج کرده و به يک ساعت خريد سخت پايان ببخشيد. مي خواهيد ببينيد کلا چه چيزهايي در سبد خود گذاشته ايد، اما يک لحظه بايستيد... ! دکمه نمايش سبد خريد کجا است؟! در حقيقت از خود مي پرسيد چگونه بايد به مرحله کنترل سبد خريد برسم؟ آه، خداي من! من نمي توانم چيزهايي را که انتخاب کرده ام عوض کنم! لغو! لغو! لغو! در دنياي تجارت الکترونيک، فرم هاي خريد لغو شده و خريداراني که خريدشان لنگ مانده است چيزي طبيعي هستند. بر اساس گزارش «مطالعه کارايي تجارت الکترونيک» که توسط شرکت Scivisum که يک شرکت مطالعه و تحليل و بررسي در مورد وب مي باشد تهيه شده است، فرم ها يا سبدهاي خريد هشتاد درصد سايت هاي انگليس ايراد دارند. تحقيق اين گزارش که برروي 51 سايت مشهور انجام شده است نشان داد که ميزان لغو فرم هاي خريد در سايت هاي انگليس، 10 برابر بيشتر از اندازه استاندارد آن است.
راه حل: سادگي! يک سايت رنگارنگ، با نمايي خيالي و خارق العاده که موزيک پخش مي کند، رنگ هاي رنگين کمان را به نمايش مي گذارد و ليستي طويل از انواع و اقسام محصولات مختلف را پيش چشمان مشتري رديف مي کند، ذره اي ارزش نخواهد داشت اگر مشتريان شما ندانند کجا بايد سفارش هاي خود را تکميل کنند. مالکولم دافيت، مدير واحد تجاري شرکت Design Dreamteam اظهار مي دارد: «از آنجا که نمي توانيد به هنگام بازديد مشتريان از فروشگاه اينترنتي خود، جلوي هر يک از آن ها قرار گرفته و آن ها را راهنمايي کنيد، بايد براي آن ها امکان مرور جنس هايي را که برداشته و در سبد خريد خود گذاشته اند، بسيار آسان سازيد و براي آن ها، واسطي ساده و کاربرپسند به منظور کنترل سبد خريدشان فراهم کنيد که استفاده از آن نيز راحت باشد.» شما همچنين بايد با مشکلات اين کار آشنا باشيد. شبکه ClickZ بيان مي دارد که 47 درصد صاحبان فروشگاه هاي اينترنتي اصلا اطلاعي درباره ميزان ناتمام ماندن فرم هاي خريد خود ندارند.

اشتباه دوم
پرس وجوي بي دليل: بازديدکنندگان سايت شما تمايل دارند که تجربه خريد خود را به سرعت و بدون ايجاد هرگونه وقفه بي دليل به اتمام برسانند. حتي در سريعترين و قابل پيمايش ترين سايت ها، تعداد بسيار کمي از مشتريان، وقت يا حوصله آن را دارند که پيش از آن که اجازه خريد پيدا کنند، زندگينامه خود را تنها به خاطر راضي کردن نياز بي حد و حصر شما به تحقيق در مورد نحوه خريد مشتريان، تايپ کنند. مطمئنا خودتان هم تحمل چنين چيزي را در فروشگاه محلي نزديک خانه خود نداريد، داريد؟ مارک تمپل، مدير واحد اجرايي شرکت MAD قبلا با چنين مواردي برخورد داشته است. او بيان مي دارد که: يکي از مشتريان MAD ارائه دهنده خدمات حقوقي است که در وب سايت آن ها، پيش از آن که بازديدکننده بتواند کار مورد نظر خود را سفارش دهد مجبور است به 26 سوال پاسخ بدهد. تعدادي از اين سوالات نيز واقعا سوالات نامربوطي هستند مانند «کجا با ما آشنا شديد؟» يا «ميانگين سالانه زماني که براي انجام چنين اموري صرف مي کنيد چقدر است.»
راه حل: تمپل اظهار مي دارد که: هرگز سوالاتي که ارتباطي با روند خريد ندارند از مشتري نپرسيد. مشتريان دوست دارند هر چه زودتر و سريع تر خريد خود را تمام کنند. در حقيقت اساسا به همين دليل است که مي خواهند به صورت Online خريد کنند.

اشتباه سوم
مشکل پيدا کردن کالا: شما فروشنده اي هستيد که در فروشگاه اينترنتي خود بيش از هر فروشنده ديگري در کره زمين، کفش و لباس و پوشاک عرضه مي کنيد. انبار کالاهاي شما هم پر است از انواع و اقسام مختلف هر يک از اين کالاها که سليقه هر خريداري را برآورده مي کند. حالا که اين طور است، پس حداقل اين کار را براي آن ها راحت کنيد! لي تاملينسون، مدير واحد توسعه بازرگاني شرکت موتور جستجوي Mirago نيز با يک مورد خاص برخورد داشته است. او بيان مي دارد که: «يکي از سايت هايي که به صورت روزانه مرا اذيت مي کند فروشنده اي محبوب است که طيف وسيعي از محصولات مختلف را از لوازم خانگي گرفته تا لوازم ورزشي، عرضه مي کند. وقتي که وارد سايت اين شرکت مي شويد در قسمت بالاسمت چپ آن يک کادر جستجو مي بينيد. اين کادر جستجو، قابليت بسيار مفيدي به نظر مي رسد. اما حقيقت اين است که بايد در اين کادر، کد کالا را وارد کنيد. واقعا بايد پرسيد کسي که مي خواهد خريد کند، از کجا بايد بداند کد کالاي مورد نظر او در اين سايت چيست؟!»
راه حل: حتما وقت گذاشته و در سايت خود امکان جستجويي که کارا و مفيد باشد براي بازديدکنندگانتان فراهم کنيد. محصولات خود را گروه بندي کنيد و به نحوي اين کار را انجام دهيد که مشتريان شما نيز اين گروه بندي ها را به راحتي بفهمند (از ديد مشتريان به اين قضيه نگاه کنيد نه از ديد خودتان). همچنين اطمينان حاصل کنيد که سايت شما در موتورهاي جستجوي معروف ثبت شده باشد تا خريداران شما بتوانند از طريق موتورهاي جستجوي خارجي نيز، کالاهاي شما را در اينترنت پيدا کنند. تعداد مشترياني که براي پيدا کردن صفحه محصول مورد نظر خود از موتورهاي جستجو استفاده مي کنند به ميزان بالايي در حال افزايش است.

اشتباه چهارم
پيمايش با دردسر: به صحنه ماجرا توجه کنيد: شما با خوشحالي در حال گشت و گذار در يک سايت ايترنتي هستيد که يک دفعه متوجه مي شويد به جاي کليک بر روي لينک صفحه کارت تلفن اينترنتي، بر روي لينک صفحه کارت تلفن کليک کرده ايد. مي گوييد. خوب. اشکالي ندارد. به عقب بر مي گردم. اما ... آه، خداي من ... مثل اين که راهي براي برگشت به عقب وجود ندارد. واقعا هيچ راهي براي خروج از قسمت کارت تلفن اينترنتي وجود ندارد؟! دومينيک مانک هاوس، مدير اجرايي شرکت Rackspace مي گويد: «اگر صفحات يک سايت به طور مداوم ايراد داشته باشد و زمان اعتبار آن ها به سرعت به انقضا» برسد، مشتريان عصباني مي شوند.» مردم دوست ندارند وارد جايي بشوند که امکان برگشت ندارد يا روند پيمايششان در صفحاتي گير کند که عبارت «اخطار! اعتبار صفحه به انقضا» رسيده است» يا «صفحه مورد نظر وجود ندارد.» يا «لطفا اطلاعات خود را مجددا وارد کنيد.» را نشان مي دهد.
راه حل: صفحاتي براي بازديدکنندگان مهيا کنيد که اعلان هايي دقيق و واضح داشته باشند. تعداد صفحاتي را که در اثناي خريد نياز به بازتازه شدن يا کامپايل مجدد دارند را کم کنيد. چنين چيزي کاربرپسندي ناميده مي شود. مانک هاوس اضافه مي کند: «يک سايت خريد اينترنتي بايد ساده باشد تا مردم به راحتي بتوانند آن را پيمايش کنند والا مردم، هرگز باز نخواهند گشت. سايت هاي خريد اينترنتي بايد با پرهيز از پيچيدگي پيمايش، از ترساندن مردم از خريد اينترنتي دست بردارند.»

اشتباه پنجم
صورتحساب هاي عجيب: بالاخره شما کالاهاي خود را انتخاب کرده و سبد خريدتان را پر نموده ايد و آماده ايد تا اطلاعات کارت اعتباري خود را وارد کرده و از طريق اينترنت، اين عنصر آسماني را (البته به صورت کد شده!) براي فروشنده ارسال کنيد. اما چگونه بايد خريد خود را تاييد کنيد؟ دکمه Sudmit کجا است؟ اين همه موافقت نامه و شرايط قرارداد براي چيست که بايد تاييد کنيد؟ نکند يک وقت دوبار پرداخت کنم؟! در حالي که با کادرهايي کوچک در فرم خريد مواجه شده ايد، ناگهان حسي غريب شما را در بر مي گيرد که بايد هر چه زودتر اينجا را ترک کرده و خود را نجات بدهيد و سراغ فروشنده ديگري برويد که کمتر ترسناک باشد! مارکوس ريچاردسون، مدير اروپايي شرکت WedtraffiQ مي گويد اين، ماجرايي آشنا است. «ما متوجه شده ايم که برخي از سايت هاي تجارت الکترونيک، داراي روند خريدي پيچيده يا طولاني هستند که باعث مي شود خريداران بترسند و به کل درباره خريد خود ترديد کنند.»
راه حل: آزمايش کنيد، آزمايش کنيد و باز هم آزمايش کنيد. پيش از بارگذاري سايت تجارت الکترونيک خود يا ايجاد تغيير در آن، از صحت کارکرد روند پيمايش و خريد آن، اطمينان حاصل کنيد. بدين ترتيب مي توانيد هر نکته اي را پيش از آن که يک خريدار يا بازديدکننده با آن مواجه شود، پيدا کنيد. لويزي آرنولد، مدير بازاريابي شرکت Scivisum پيشنهاد مي کند در قسمت پرداخت، حداکثر امکان کنترل به بازديدکنندگان داده شود، به طوري که قادر باشند به راحتي در روند خريد عقب و جلو بروند، بدون آن که داده اي را از دست بدهند يا مجبور باشند اطلاعاتي را دوباره وارد کنند. آرنولد همچنين توصيه مي کند: «به هنگام بررسي و تحت نظر گرفتن سيستم خريد و فروش خود، به ويژه به زمان پاسخ فرم هايي که مشخصات مشتري را مي گيرند دقت کنيد تا در صورت طولاني بودن اين زمان بتوانيد با کوتاه کردن آن، از معطل ماندن مشتري جلوگيري کنيد.»

اشتباه ششم
گيج کردن مشتري: ممکن است فرد متخصص و باهوشي را براي طراحي سايت مدرن خود استخدام کرده باشيد، اما مواظب باشيد که ديگر زياد از حد هم شورش را در نياوريد. اگر تمامي زرق و برقي که در سايتتان به راه انداخته ايد به صورت مانعي براي خريداران درآيد که اساسا جلوي آن ها را از رفتن به قسمتي که مي خواهند بروند يا پيدا کردن چيزي که به دنبال آن مي گردند بگيرد، خريداران هرگز علاقه و توجهي به سر و صدا و شلوغ بازي هايي که در سايتتان به راه انداخته ايد نشان نخواهند داد. در حقيقت، هفتاد درصد مردم قادر به خريد از طريق اينترنت نيستند تنها به اين دليل که چيزي را که نياز دارند واقعا پيدا نمي کنند. يکي از نکات کليدي موفقيت در توسعه يک سايت، کارايي آن است.
راه حل: اطمينان حاصل کنيد که سايت شما کاربر پسند باشد و پيش از آن که سير طراحي آن خيلي جلو برود، تا جايي که مي توانيد، کارايي و کاربرپسندي آن را آزمايش کنيد. رمسي بيان مي کند که کاربرپسندي و قابليت استفاده، نقش نامحسوسي بازي مي کند. به طوري که اگر هرچه کار با يک سايت سخت تر باشد، کاربران آن، احساس مي کنند که محصولات سايت گرانتر است. عکس اين قضيه نيز درست است. اگر سايتي به راحتي قابل مرور و پيمايش باشد و محتواي آن به راحتي قابل درک بوده و عاري از عناصر پيچيده مختلف باشد، کالاهاي آن، ارزان تر از جاهاي ديگر به نظر خواهد رسيد.

اشتباه هفتم
وعده هاي پوچ: شما يک تخته موج سواري نو به صورت online خريده ايد. امواج دريا بسيار عالي است، اما تخته موج سواري شما هنوز در راه است و به دست شما نرسيده است. نتيجه؟ شما نمي توانيد به موج سواري برويد! هنگامي که ما چيزي را به صورت online مي خريم، طبيعتا آن را همين الان مي خواهيم. حداقل در روزي که فروشنده تحويل آن را وعده داده است. سرعت خوب است، صحت و درستي نيز خوب است، و تحويل در حداقل زمان ممکن نيز خوب است. اما تاخير، بسيار بد است. مشتريان هرگز باز نخواهند گشت، چرا که اگر صريح بگوييم، آن ها تعداد بي شمار ديگري از فروشندگان را براي خريد جنس مورد نظر خود، پيش رو دارند.
راه حل: براي روند تکميل خريد و تحويل کالا تا آنجا که مي توانيد وقت بگذاريد و پول خرج کنيد. تمام تلاش و زحمات شما به هدر خواهد رفت اگر کالاهاي سفارش داده شده را سر وقت به مشتريان تحويل ندهيد. دزاميک مي گويد: «تکميل روند خريد با تحويل به موقع کالا به مشتري، تاثير بسيار بزرگي در معرفي مارک محصولات و تجربه کلي مشتريان از خريد اينترنتي شان دارد. دراختيار داشتن روان ترين سايت اينترنتي دنيا کمکي نخواهد کرد اگر آخرين مرحله آن ناقص بوده يا ايراد داشته باشد. مطالعات گوناگوني نشان مي دهد رغبت به خريد دوباره از يک سايت، به ميزان زيادي بر اساس روند تحويل کالا شکل مي گيرد.»
+ نوشته شده در  ساعت   توسط پرتو  | 

حافظه خود را تقويت کن

با وجود آنکه گاهي اوقات بعضي چيزها را فراموش مي کنيم، اما مي توان گفت روش هايي وجود دارد که با کمک آنهامي توان حافظه خود را تقويت کنيم. با وجود يک حافظه قوي تر، بهتر مي توانيم فعاليت هاي روزانه خود را انجام دهيم و از طرفي قادر خواهيم بود، مغز خود را در برابر بيماري آلزايمر محافظت کنيم. تحقيقات انجام شده در طول سال هاي اخير نشان مي دهد کساني که فعاليت هاي فکري انجام مي دهند، کمتر در معرض خطر ابتلا به آلزايمر قرار دارند و از طرفي حيواناتي که مغز آنها بيشتر تحريک مي شود، مرکز حافظه بزرگتري دارند. شما نيز مي توانيد با انجام تغييرات کوچکي در زندگي خود علاوه بر آنکه حافظه خود را تقويت نماييد از بروز بيماري آلزايمر نيز پيشگيري کنيد. مراحل زير مي تواند شروعي براي اين تغييرات محسوب شود.

مرحله اول

از ميزان تنش ها بکاهيد: تنش زياد براي مغز مضر است، مطالعات نشان مي دهد حيواناتي که بطور دائم در معرض تنش قرار دارند، از سلول هاي حافظه کمتري برخوردارند. توجه به نکات زير مي تواند در کاهش فشارهاي رواني و تنش ها موثر باشد.

1 ) در طول روز، زماني را براي کاهش تنش قرار دهيد نظير اختصاص دو دقيقه براي تمرين تنفس عميق و لحظاتي براي تمرين يوگا.
2 ) ميزان خواب خودرا افزايش دهيد.
3 ) از مصرف نوشيدني هاي کافئين دار بکاهيد.
4 ) به طور مرتب ورزش کنيد.
5 ) سعي کنيد توقعات خود را از زندگي با واقعيت ها تطبيق دهيد.
6 ) بخنديد و شاد باشيد.

مرحله دوم

ورزش ذهني داشته باشيد: ورزش ذهني نقش يک جک را براي مغز شما بازي مي کند و گويي با آن مي توانيد مغز خود را از جا تکان دهيد. فعاليت هاي ذهني نظير حل جدول، يک مسئله نيمه مشکل، معماي تصويري و کلامي و نظير اينها به گونه اي که بطور لذت بخش انجام شوند. سبب فعال شدن ذهن شما مي شوند.
مرحله سوم; رژيم غذايي سالم براي مغز: تغذيه نقش مهمي در سلامت مغز بر عهده دارد.
- شما بايد فعاليت هاي خود را با مقدار مواد غذايي مصرفي تنظيم نماييد در غيراينصورت مواد غذايي که بيشتر از نياز شما مصرف شود سبب ابتلا شما به بيماري هايي نظير ديابت و فشارخون مي شود.
- در مورد مصرف چربي ها دقت نماييد. چربي ها نظير امگا3، روغن زيتون، روغن ماهي و گردو براي بدن مفيد هستند، اما خوردن چربي حيوانات مي تواند براي سلامتي مضر باشد.
- غذاهايي را مصرف کنيد که حاوي آنتي اکسيدان هستند. مطالعات نشان مي دهد حيوانات آزمايشگاهي که غذاهاي حاوي آنتي اکسيدان مصرف مي کنند قابليت ذهني بالاتري دارند. غذاهايي که حاوي ويتامين C و E هستند و همچنين ميوه جات و سبزيجات برگ سبز حاوي آنتي اکسيدان هستند.
- در مورد مصرف کربوهيدرات ها که مي خوريد دقت کنيد غذاهايي فوري و فرآوري شده مي توانند به يکباره قندخون شما را افزايش دهند و اين خود بر مغز تاثير گذار بوده مي تواند خطر ابتلا به ديابت را افزايش دهد.
مرحله چهارم; ورزش کنيد: سلامت جسم بر سلامت مغز تاثيرگذار است. مطالعات اخير نشان مي دهد که رابطه اي ميان فعاليت هاي فيزيکي و کاهش آلزايمر وجود دارد. يک ورزش آئروبيک که به همراه نرمش هاي کششي و ريتم موزيک اجرا مي شود، درصورتي که خطر صدمه به سر را در پي نداشته باشد، مي تواند تاثير خوب بر سلامت ذهن شما داشته باشد
مرحله پنجم; تغيير شيوه زندگي: دارا بودن يک حافظه قوي در طول دوران زندگي نيازمند انجام تغييرات در شيوه زندگي است، توجه به نکات زير علاوه بر موارد گفته شده قبلي، مي تواند در اين رابطه موثر باشد:

1 ) در صورت اعتياد به سيگار، آن را ترک کنيد و از مصرف الکل اجتناب کنيد.
2 ) هدفمند زندگي کنيد و در فعاليت هاي اجتماعي حضور داشته باشيد.
3 ) در صورت ابتلا به بيماري، از طريق پزشک آن را درمان کنيد.
4 ) براي جلوگيري از فراموشي، امور خود را سازماندهي کنيد، براي مثال با نصب قلاب هايي در آش/زخانه، کليدهاي درها را در آنجا نصب کنيد و يا وسايل مورد نياز خود را در مکان هاي مشخص و ثابت قرار دهيد و يک دفترچه ياداشت تاريخ دار داشته باشيد تا از طريق آن بتوانيد نکات مورد نياز خود را يادداشت کنيد و هميشه به خاطر داشته باشيد. در پايان درصورتي که با انجام اقدامات گفته شده، مشکل کم حافظه بودن شما برطرف نشد، با يک پزشک متخصص مشاوره نماييد.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط پرتو  | 

آشنايى با انواع باترى

قلب كامپيوتر لب تاپ، گوشى موبايل، دوربين فيلمبردارى ديجيتال يا دستگاه پخش MP3 شما پردازنده يا نرم افزار نيست، باترى است. بدون آن، منبع هميشه در دسترس انرژى وسايل پرتابل الكترونيكى چيزى جز وسايل گران قيمت مگس وزن نيستند. متداولترين گونه باترى موجود در وسايل همراه، يك باترى غير قابل شارژ استاندارد است. اين باتريها از لحاظ شيميايى به دو گونه عمده تقسيم مى شوند: الكالاين يا ليتيمى. اما وسايل همراه پراستفاده، مانند لپ تاپها، گوشيهاى موبايل و PDA ها معمولا به باتريهاى قابل شارژ اتكا دارند دو نوع متمايز باتريهاى قابل شارژ در بازار متداول است: نيكل ـ بنياد. شامل نيكل ـ كادميم و ليتيم بنياد شامل ليتيم ـ يون و پوليمر ليتيم ـ يون.
باتريهاى غيرقابل شارژ استاندارد

الكالاين يا قليايى (Alkaline)
كارآمدى باتريهاى قليايى معمولا ۱۰ برابر كارآمدى باتريهاى قديمى روى ـ كربن است. آنها طول عمر بيشترى دارند و مى توانند ۸۵ درصد از ظرفيت خود را پس از پنج سال ذخيره حفظ كنند. باتريهاى قليايى كمتر نشت مى كنند و در محدوده گسترده اى از دماى محيط مى توانند كار كنند.

ليتيم (Lithium)
باتريهاى ليتيم از ليتيم در حالت فلزى آن استفاده مى كنند تا به يك چگالى انرژى بسيار بالا دست پيدا كنند، در نتيجه مدت عمل طولانى و طول عمر نگهدارى (در قفسه) زيادى دارند. باتريهاى ليتيم مى توانند پس از پنج سال عدم استفاده تا ۹۷ درصد از ظرفيت اسمى خود را حفظ كنند. باتريهاى ليتيم بهترين جايگزين براى باتريهاى قليايى استاندارد دوربينهاى ديجيتال، دستگاهاى پخش MP3 و ساير وسايل الكترونيكى هستند.
باتريهاى شارژ شدنى

نيكل ـ كادميم (Ni-cd يا nickel-cadmium)
باتريهاى نيكل ـ كادميم سرعت شارژ شدن بالايى را فراهم مى سازند و مى توانند طول عمر خوبى داشته باشند با بيش از هزار چرخه شارژ/دشارژ. اگر پيش از آنكه باتريهاى نيكل ـ كادميم كاملا دشارژ (خالى) نشوند آنها را شارژ كنيد كارآيى آنها پايين مى آيد. بعضى از شارژرهاى باتريهاى نيكل ـ كادميم داراى مدارى براى دشارژ كردن باترى، پيش از شارژ كردن آنها هستند. باتريهاى نيكل ـ كادميم به يك دوره break-in نياز دارند. بسيارى از سازندگان اين نوع باتريها سه بار چرخه شارژ/دشارژ را پيش از آنكه باترى به حالت بهينه خود برسد توصيه مى كنند.

باترى هاى هيبريد نيكل ـ فلز (NظiMH يا nickel-metal hybride)
باتريهاى NIMH سى تا چهل درصد ظرفيت انبارش بيشترى را نسبت به معادلهاى نيكل ـ كادميم دارند، اما تعداد چرخه شارژ/دشارژ مجدد كمترى را پشتيبانى مى كنند بين ۳۰۰ تا ۵۰۰ چرخه معمول است. باتريهاى NIMH پيش از شارژ به دشارژ كامل نياز ندارند، در نتيجه مى توانيد پيش از يك استفاده طولانى برنامه ريزى شده، آن را كاملا شارژ كنيد. اگر باترى NIMH تعداد دفعات زيادى بطور كامل دشارژ (خالى) شود طول عمر آن كم مى شود. هر چند اگر گاهى اجازه دهيد كه كاملا تخليه شود به گونه اى بهينه كار خواهد كرد. شارژ كردن باتريهاى NIMH نسبت به معادل باتريهاى نيكل ـ كادميم طولانى تر است و اگر بيش از حد شارژ شوند يا در زمانى كه باترى داغ است شارژ ادامه يابد احتمال دارد كه خراب شوند. شارژرهاى NIMH خوب مى توانند جلوى شارژ بيش از حد باترى را بگيرند يا اگر دماى داخلى باترى زياد باشد عمل شارژ را متوقف كنند.

باترى هاى ليتيم ـ يون (Lithium-Ion)
باتريهاى ليتيم ـ يون بالاترين چگالى انرژى را فراهم مى سازند. تقريبا دو برابر انرژى قابل دسترسى از باتريهاى نيكل ـ كادميم. آنها به دشارژ كامل نياز ندارند، به دوره break-in نياز ندارند و از مسأله حافظه باترى خبر ندارند. مى توانيد در هر زمانى يك باترى ليتيم ـ يون را بى آنكه روى كارآيى باترى اثر بگذارد شارژ كنيد، اما چون باتريهاى ليتيم ـ يون معمولا داراى طول عمر شارژ/دشارژ ۳۰۰ تا ۵۰۰ چرخه هستند اگر زود به زود و قبل از تخليه، اين باترى را شارژ كنيد طول عمر باترى را پايين مى آوريد. با آنكه بسيارى از سازندگان باتريهاى ليتيم ـ يون طول عمر باترى را تا سه سال ذكر مى كنند، بعضى از مصرف كنندگان طول عمر تا ۱۸ ماه را گزارش كرده اند

پوليمر ليتيم ـ يون (Li-Ion polymer)
باتريهاى پوليمر ليتيم ـ يون كه گاهى به Li-Poly يا Lipo نيز مشهورند، اساسا شبيه به باتريهاى ليتيم ـ يون هستند. اختلاف اصلى در آن است كه پوليمرهاى ليتيم ـ يون بسيار نازكتر هستند، با اندازه هايى به كوچكى يك ميليمتر. باتريهاى پوليمر ليتيم ـ يون بسيار سبك نيز هستند و در برابر شارژ بيش از حد و نشت مواد شيميايى نيز مقاومترند. اما توليد آنها گرانتر از باتريهاى ليتيم ـ يون تمام مى شود و چگالى انرژى پايين ترى دارند. باتريهاى پوليمر ليتيم ـ يون بيشتر در وسايل الكترونيكى سبك وزن و گران قيمت مانند گوشيهاى موبايل به كار مى روند.

دقت در جابجايى
همه انواع باتريها جايگزين پذير نيستند. هرگز از باترى ليتيم ـ يون روى وسيله اى كه براى استفاده از اين نوع باترى طراحى نشده است بهره نگيريد. معمولا مى توانيد از باتريهاى نيكل ـ بنياد قابل شارژ به جاى باتريهاى الكالاين هم اندازه بهره بگيريد و مسأله اى پيش نيايد. اگر به جاى باترى هاى غير قابل شارژ استاندارد مى خواهيد از باتريهاى قابل شارژ نيكل ـ بنياد بهره بگيريد، يك شارژر با كيفيت خوب بخريد. شارژرهاى باترى خوب مى توانند طول عمر باترى را زياد كنند.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط پرتو  | 

WAP چيست ؟

شما وميليون ها نفر ديگر در سراسر جهان هر روز ازاينترنت جهت برقرارى ارتباط با ديگران استفاده مى كنيد. خريد، سرگرمى، كنترل وضعيت آب و هوا و كارهايى از اين قبيل. حتما درباره دريافت نامه هاى الكترونيكى و يا اخبار بوسيله رايانه هاى جيبى و يا تلفن هاى همراه مطالبى را شنيده ايد. در اين مقاله قصد داريم تا شما را با پروتكلى به نام WAP يا Wireless Application Protocol آشنا كنيم.يكى از مهمترين علل پيدايش اينترنت بى سيم در چند سال اخير، استفاده اكثر مردم از گوشى هايى است كه قابليت هاى بالايى دارند. توسعه شبكه هاى سلولى ديجيتال و خدمات ارتباطى شخصى زمينه ايجاد چنين خدمتى را فراهم نموده است به طوريكه هم اكنون در حدود ۶۰ ميليون تلفن همراه در حال فعاليت در شبكه هاى اينترنت بى سيم در سراسر دنيا برآورد مى شود.در سال ۱۹۹۷ شركت هاى موتورولا، نوكيا، اريكسون و شركت فون دات كام، جهت ايجاد پروتكل WAP گرد هم آمدند چراكه به اعتقاد آنها، ارائه يك استاندارد جهانى در اين رابطه، عامل مهمى جهت پيشرفت در بازار هاى جهانى محسوب مى شود. از آن زمان تا كنون بيش از ۳۵۰ شركت ديگر نيز به اين گروه پيوسته اند.

WAP چيست و چگونه كار مى كند؟
ايجاد يك وب سايت كه بتواند توسط تجهيزات اينترنت همراه قابل دستيابى باشد، در مراحل اوليه كار، خود چالش مهمى تلقى مى شد چراكه تنها تعداد اندكى از ميليون ها وب سايت موجود در اينترنت، چنين قابليتى را دارا بودند.جالب آنكه پروتكل WAP با هدف دستيابى به خدمات زير ارائه شده بود:
ـ خدمات پيام كوتاه (SMS)
ـ خدمات داده سوئيچ مدارى با سرعت بالا (CSD)
ـ خدمات داده بسته اى (GPRS)
پروتكل WAP از زبان Wireless Markup Language كه قابليت نمايش Handheld Device Markup Language را نيز دارا مى باشد بهره مى برد.
به طور كلى سه دليل اصلى را مى توان به عنوان مبناى استفاده از اينترنت در شبكه هاى بدون سيم ذكر كرد كه عبارتند از: سرعت انتقال داده ها، سهولت كاربرى و نيز مسير يابى. مدلهاى اوليه تلفن هاى همراه مجهز به WAP ويا PDA هاى مجهز به اين سيستم نرخ تبادل داده اى برابر با Kbp14/4 و يا كمتر داشتند كه اين مقدار در مقايسه با مودم هاى دايل آپ و يا سيستم DSL خيلى كمتر بود. امروزه اكثر سايت هاى اينترنتى از قدرت گرافيكى و حجم بالايى برخوردارند و بارگذارى آنها با چنين سرعت اندكى يكى از مشكلات اصلى اين سرويس ها محسوب مى شد. به علاوه آنكه كوچك بودن صفحات نمايشگر تلفن هاى سلولى و يا PDA ها چالش ديگر پيش روى اين مسير بود چرا كه اكثر صفحات اينترنتى براى وضوح نمايشى برابر ۶۴۰ در ۴۸۰ پيكسل طراحى مى شدند، ولى صفحات نمايشگر تجهيزات همراه در حدود ۱۵۰ در ۱۵۰ پيكسل بيشتر نبود.مشكل ديگر، مسأله مرور و مسير يابى از ميان لينك ها و حركت در ميان صفحات مختلف بود. شما از پشت رايانه روميزى خود براحتى مى توانيد به كمك ماوس و صفحه كليد، در ميان اجزا و لينك هاى مختلف يك صفحه اينترنتى، حركت كنيد و به مقصود خود برسيد ولى از طريق تلفن هاى همراه و يا PDA ها، محدوديت هاى بيشترى خواهيد داشت. در حقيقت سيستم WAP با هدف بر طرف كردن اين محدوديت ها و ايجاد استانداردى براى سهولت كار با اينترنت از طريق تجهيزات سيار وارد عرصه شد.جهت دستيابى به اين فرآيند،وب سايت هاى اينترنتى، بايد نسخه مخصوصى از سايت خود را به شكل تمام متن و يا كم گرافيك علاوه بر نسخه رايج تهيه نمايند. اين داده ها، در قالب HTTPاز طريق خدمات دهنده وب به دروازه هاى سيستم WAP ارسال مى شوند. اين سيستم شامل مبدل WAP، تركيب كننده اسكريپت ها و تطبيق دهنده پروتكل به منظور تبديل HTTP به WML است. پس از آن، دروازه، اطلاعات تبديل شده به WAP را براى تجهيزات كاربر مى فرستد.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط پرتو  | 

ارتباط سريال و موازى بين ۲ رايانه

بكارگيرى كابل هاى سريال يا موازى براى ارتباط نسبتا قديمى شده، اما سهولت ارتباط در اكثر مواقع ما را به اين سمت سوق مى دهد. اولين چيزى كه نياز داريد يك كابل Link بسيار ارزان قيمت است كه در اكثر فروشگاه هاى كامپيوترى يافت مى شود. حتى اگر قدرى تبحر به خرج دهيد خودتان مى توانيد آن را بسازيد. همان گونه كه در عنوان هم ذكر شد اين كابل مى تواند بنا به نوع خود (سريال يا موازى)، به درگاه سريال كامپيوتر (Com1، Com2) وصل شود و يا به درگاه موازى (LPT)، كه به دليل سرعت بيشتر، درگاه موازى پيشنهاد مى شود.توجه داشته باشيد كه در اين نوع ارتباط يك كامپيوتر به عنوان ميزبان Host و ديگرى به عنوان مهمان Guest انتخاب مى شود و سرعت تبادل اطلاعات به مراتب از روش قبل بالاتر است. براى تعريف كامپيوتر به عنوان ميزبان Host مراحل زير را دنبال كنيد:

۱) به قسمت Network Connections برويد (به كنترل پانل و از آنجا Network Connections)
۲) بر روى Create a new connection كه در پانل سمت چپ واقع شده است، كليك كنيد. پنجره اولى كه باز مى شود براى خوش آمد گويى و معرفى است، كليد Next را بفشاريد.
۳) در پنجره بعدى گزينه آخر يعنى Set up an advanced connection را انتخاب كنيد و Next را بفشاريد.
۴) در اين پنجره گزينه راديويى Connect directly to another computer را انتخاب و مجددا Next را بفشاريد و در پنجره جديد گزينه Host را انتخاب كنيد.
۵) در پنجره بعد درگاه ارتباطى مورد نظر را انتخاب كنيد. سريال Com يا موازى LPT .
۶) در اين مرحله بايد كاربرها را مشخص كنيد، با اين تفاوت كه در اين روش Callback ديگر معنا ندارد. براى توضيحات بيشتر در اين رابطه به بند ۸ پست مربوط به اتصال دو كامپيوتر از طريق خط تلفن رجوع شود. پس از انتخاب كاربر بر روى Next كليك و در پنجره به نمايش در آمده كه پايان كار است بر روى Finish كليك كنيد. حال ما يك سيستم داريم كه به عنوان ميزبان Host معرفى شده است.
براى تعريف كامپيوتر ديگر به عنوان مهمان Guest مراحل فوق را تا مرحله ۴ اجرا كرده با اين تفاوت كه در مرحله چهارم Guest را انتخاب مى كنيم و ادامه را با مراحل زير طى مى كنيم.
۵) در اين پنجره كه پس از انتخاب كامپيوتر به عنوان Guest به نمايش در آمده است نام كامپيوتر Host را مشخص كنيد. اين نامى است كه صرفا براى شناسايى كامپيوتر ميزبان Host در اين ارتباط داده مى شود و مى تواند متفاوت از نام اصلى كامپيوتر ميزبان باشد.
۶) در اين پنجره بايد كابل ارتباطى را انتخاب كنيد كه از نوع سريال يا همان Com يا موازى LPT استفاده مى كنيد. در انتها با كليك بر روى Next به صفحه پايانى منتقل مى شويد، در آن نيز كليد Finish را بفشاريد.

حال براى برقرارى ارتباط كافيست مانند يك ارتباط تلفنى Dialup بر روى آيكونى كه در Network Connections با نام كامپيوتر وارده ايجاد شده است كليك كنيد وبا كلمه كاربرى و رمز عبورى كه برايتان انتخاب شده است به سيستم ديگر متصل شويد. پس از ارتباط نام كامپيوتر در My network places ظاهر خواهد شد، دقيقا مانند يك كامپيوتر در شبكه محلى.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط پرتو  | 

مقابله با ويروس‌هاى كامپيوترى

براساس آمار موجود با توجه به كاربران اينترنت آمار به گونه اى است كه بيشترين كاربران اينترنت از افراد مبتدى مى باشند. بيشترين و بزرگترين مشكل اين كاربران ترس و واهمه از ويروسى شدن كامپيوتر خود هست. كلمه ويروس نيز كلمه اى نيست كه پيچيده باشد. اولين تصورى كه كاربر از ويروس مى كند خراب شدن كامپيوتر و سوختن يك سخت افزار مى باشد.
عده اى نيز با توجه به ترسى كه از اين دارند نمى توانند آن طور كه دوست دارند از اينترنت استفاده كنند.
ما در اين مقاله سعى بر اين داريم كه حداقل بتوانيم راههاى جلوگيرى و مقابله با ويروس ها را معين نماييم.

اول اينكه چگونه كامپيوتر ما امكان ويروسى شدن دارد:

الف- از طريق ايميل(شايع ترين راه ويروسى شدن):

هر كاربر مبتدى اينترنت در بدو ورود به اينترنت در پى داشتن يك پست الكترونيك يا همان ايميل مى باشد. پس مشخص است كه كاربر خيلى اهميت مى دهد به ايميل هاى پست شده به ايميلش. حال چه به زبان كاربر و چه به زبان ديگر. ولى آيا ما مى توانيم به هر ايميلى اعتماد كنيم و با خيال راحت باز كنيم ؟
خوب مشخص است كه جواب خير مى باشد. ويروس نويسان اينترنتى براى انتقال ويروس نوشته شده خود براى اكثريت كاربران هيچ راهى جز ايميل زدن پيدا نكرده اند تا كنون. حال چگونه اين ايميلها كار مى كند.
معمولا اين ايميل ها با توجه به جو حاكم و آخرين اخبار منتشر مى شود. به طور مثال در زمان اتفاق تسونامى ويروس نويسان به اين فكر افتادند كه ويروس خود را با موضوع كمك به آسيب ديدگان تسونامى انتشار كنند.
اين ايميل ها شامل چند مشخصات ظاهرى و آشكار و چند مشخصات پنهان مى باشد.

معمولا اين ايميل ها شكل ظاهرى ايميل هاى سالم را دارند شامل:
نام فرستنده
ايميل فرستنده
موضوع نامه
متن نامه

آيا يك ايميل ويروسى شامل همين ها مى باشد كه به چشم مى آيند ؟
خير اين ويروس به طور پنهان به اين ايميل چسبانده شده و براى قربانى فرستاده ميشود.
اين نوع ايميل ها هم به دو دسته تقسيم مى شوند:
۱- ايميل هاى قاطى شده با ويروس:
اين نوع ايميل ها هرگز از نشان نمى دهند كه حاوى ويروس مى باشند و به محض باز شدن كامپيوتر قربانى مبتلا به ويروس مى شود.
۲- ايميل هاى سالم با فايلهاى ويروسى:
اين نوع ايميل ها محتواى داخل ايميل يا همان متن نامه سالم مى باشد ولى همراه اين ايميل يك فايل به آن چسبانده شده است كه بايد توسط قربانى دانلود و اجرا شود تا كامپيوتر ويروسى شود.

راه مقابله با ويروسى شدن كامپيوتر با ايميل:
۱- سعى كنيد در مرحله اول از باز كردن ايميل هايى كه فرستنده آن را نمى شناسيد خوددارى كنيد
۲- ايميل خود را از جايى تهيه كنيد كه خود ايميل داراى ويروس كش باشد. به طورى كه اگر ايميل حاوى ويروس باشد خود ويروس كش ارائه دهنده ايميل شما شناسايى كند و از باز كردن آن توسط شما جلوگيرى كند مانند: ياهو ، هاتميل
۳- معمولا حدود ۹۰% از ايميل هاى ويروسى به قسمت Bulk ايميل فرستاده مى شود. در باز كردن ايميل هاى فرستاده شده به Bulk دقت كنيد

ب- دريافت فايل از اينترنت يا از دوستان در چت:
شايد شده باشد كه در چت باشيد و با فردى در حال چت باشيد و از آنها فايلى خواسته باشيد (عكس خود آن نرم افزار يا...) و آن فرد براى شما بفرستد. آيا با خيال راحت بايد آن را باز كنيم ؟
درست است كه شايد همان فايلى باشد كه ما مى خواهيم ولى آيا خيالمان راحت است كه فرد فرستنده اين فايل را با ويروس در هم نكرده باشد ؟
و يا اينكه شما در سايت يا وبلاگى نرم افزارى مى بينيد و آن را دانلود مى كنيد.
از كجا مطمئن هستيد كه اين نرم افزار سالم است و با چيز ديگرى قاطى نشده ؟
بله همه اين چيزهايى كه خوانديد امكان دارد.

ولى راه مقابله با اين نوع ويروسى شدن:

۱-در حال چت كردن هرگز از كسى نخواهيد كه برايتان فايلى را سند كند بلكه بخواهيد برايتان ايميل كند.
۲- اگر هم امكان ايميل كردن ندارد هيچ وقت از كسى كه شناخت كامل از وى نداريد هيچ فايلى نگيريد.
۳-هميشه سعى كنيد نرم افزار هاى خود را از سايتهاى معتبر نرم افزار دانلود كنيد.

ج - استفاده از سى دى يا فلاپى حاوى ويروس:
اگر شما سى دى يا فلاپى از دوستانتان گرفتيد و آن را روى كامپيوتر خودتان اجرا كرديد چه تضمينى دارد كه اين فلاپى يا سى دى ويروسى نباشد ؟
چگونه مى توانيم به فايل موجود در سى دى اعتماد كنيم ؟
هرگز از فردى كه شناخت كمى از آن داريد فلاپى يا سى دى دريافت نكنيد.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط پرتو  | 

آشنايى با تكنولوژى Wireless

Wireless به تكنولوژى ارتباطى اطلاق مي‌شود كه در آن از امواج راديويى، مادون قرمز و مايكروويو ، به جاى سيم و كابل ، براى انتقال سيگنال بين دو دستگاه استفاده مى شود. از ميان اين دستگاه ها مى توان پيغام گيرها، تلفن هاى همراه، كامپيوتر هاى قابل حمل، شبكه هاى كامپيوترى، دستگاه هاى مكان ياب، سيستم هاى ماهواره اى و PDA ها را نام برد. تكنولوژى Wireless به سرعت در حال پيشرفت است و نقش كليدى را در زندگى ما در سرتاسر دنيا ايفا مى كند.

فوايد تكنولوژى Wireless
تكنولوژى Wireless به كاربر امكان استفاده از دستگاه هاى متفاوت ، بدون نياز به سيم يا كابل ، در حال حركت را مى دهد. شما مى توانيد صندوق پست الكترونيكى خود را بررسى كنيد، بازار بورس را زير نظر بگيريد، اجناس مورد نياز را خريدارى كنيد و يا حتى برنامه تلويزيون مورد علاقه خود را تماشا كنيد. بسيارى از زمينه هاى كارى از جمله مراقبت هاى پزشكى، اجراى قوانين و سرويس هاى خدماتى احتياج به تجهيزات Wireless دارند. تجهيزات Wireless به شما كمك مى كند تا تمام اطلاعات را به راحتى براى مشترى خود به نمايش در بياوريد. از طرفى مى توانيد تمامى كارهاى خود را در حال حركت به سادگى به روز رسانى كنيد و آن را به اطلاع همكاران خود برسانيد. تكنولوژى Wireless در حال گسترش است تا بتواند ضمن كاهش هزينه ها، به شما امكان كار در هنگام حركت را نيز بدهد. در مقايسه با شبكه هاى سيمى ، هزينه نگهدارى شبكه هاى Wireless كمتر مى باشد. شما مى توانيد از شبكه هاى Wireless براى انتقال اطلاعات از روى درياها، كوهها و استفاده كنيد و اين در حالى است كه براى انجام كار مشابه توسط شبكه هاى سيمى، كارى مشكل در پيش خواهيد داشت. سيستم هاى Wireless مى توانند به سه دسته اصلى تقسيم شوند :

سيستم Wireless ثابت : از امواج راديويى استفاده مى كند و خط ديد مستقيم براى برقرارى ارتباط لازم دارد. بر خلاف تلفن هاى همراه و يا ديگر دستگاههاى Wireless، اين سيستم ها از آنتن هاى ثابت استفاده مى كنند و به طور كلى مى توانند جانشين مناسبى براى شبكه هاى كابلى باشند و مى توانند براى ارتباطات پرسرعت اينترنت و يا تلويزيون مورد استفاده قرار گيرند. امواج راديويى وجود دارند كه مى توانند اطلاعات بيشترى را انتقال دهند و در نتيجه از هزينه ها مى كاهند.

سيستم Wireless قابل حمل : دستگاهى است كه معمولا خارج از خانه، دفتر كار و يا در وسايل نقليه مورد استفاده قرار مى گيرند. نمونه هاى اين سيستم عبارتند از : تلفن هاى همراه، نوت بوكها، دستگاه هاى پيغام گير و PDA ها. اين سيستم از مايكروويو و امواج راديويى جهت انتقال اطلاعات استفاده مى كند.

سيستم Wireless مادون قرمز : اين سيستم از امواج مادون قرمز جهت انتقال سيگنالهايى محدود بهره مى برد. اين سيستم معمولا در دستگاه هاى كنترل از راه دور، تشخيص دهنده هاى حركت، و دستگاه هاى بى سيم كامپيوترهاى شخصى استفاده مى شود. با پيشرفت حاصل در سالهاى اخير، اين سيستم ها امكان اتصال كامپيوتر هاى نوت بوك و كامپيوتر هاى معمول به هم را نيز مى دهند و شما به راحتى مى توانيد توسط اين نوع از سيستم هاى Wireless ، شبكه هاى داخلى راه اندازى كنيد.

آينده Wireless
نسل سوم شبكه ها ۳،G، نسل آينده شبكه هاى Wireless نامگذارى شده است. سيستم هاى ۳G كمك مى كنند تا صدا و تصوير و داده را با كيفيت مناسب و به سرعت انتقال دهيم. پيش بينى IDC براى كاربردى شدن ۳G سال ۲۰۰۴ بود و پيش بينى مى كرد تا آن موقع در حدود ۲۹ ميليون كاربر m-commerce) mobile commerce) در آمريكا وجود خواهند داشت. از طرفى IBM معتقد بود كه بازار كلى تجهيزات Wireless در سال ۲۰۰۳ به رقمى بالغ بر ۸۳ بيليون دلار خواهد رسيد.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط پرتو  | 

تروجان؛ يك جاسوس كامپيوترى

اگر اهل گشت و گذار در اينترنت مخصوصا سايتهاى امنيتى و يا هكرى باشيد حتماً با واژه تروجان آشنا هستيد. شايد برداشت اكثريت ما از اين واژه همان ويروس اينترنتى باشد.ولى تروجان چيست ؟اگر بخواهيم براى تروجان يك تعريف ساده بيان كنيم مى توانيم بگوييم:تروجان يك فايل جاسوسى مى باشد كه توسط هكر با توجه به نياز به اطلاعات قربانى آماده مى شود و براى قربانى فرستاده مى شود با كمى دقت در تعريف تروجان در مى يابيم كه تروجان هيچ وقت نمى تواند يك ويروس باشد.هكر با توجه بهنياز هاى خود به اطلاعات قربانى كه مى تواند اين اطلاعات:پسورد ايمى ل يا ايدى قربانى،اشتراك اينترنت(اكانت)،نام و پسورد كامپيوتر قربانى و... است تنظيم كند.

معمولا تروجانها به دو قسمت تقسيم مى شوند:
۱-كلاينت:كه تنظيمات را انجام داده و آن را با توجه به نيازهايى كه بيانكرديم تنظيم مى نمايند
۲-سرور: كه بعد از تنظيمات بايد اين سرور براى قربانى فرستاده شود تا قربانى بعد از دريافت آن را اجرا كند.
با توجه به تحقيقات مى توانيم بگوييم هر هكرى كار خود را با اين نوع كارها شروع مى كند.يعنى با تنظيم تروجان،فرستادن تروجان براى قربانى،هك كردن ايدى و اكانت اينترنت و...در اوايل ورود اين نوع جاسوسها به اينترنت فقط كارايى محدودى داشتند.همه كارايى آن نوع تروجانها به فرستادن پسورد ياهو ختم مى شد.با گذشت زمان و علاقه برنامه نويسان به اين نوع جاسوس ها كم كم امكانات آن را افزايش دادند تا به امروز.

امكانات يك تروجان امروزى چيست ؟
تروجانهاى امروزى ديگر رشد كامل خود را تا حد زيادى طى نموده اند امكان دارد با ورود يك تروجان به كامپيوتر شما:
۱-فرستاده شدن پسورد اى دى مخصوصا ايدى و پسورد مسنجر شما براى هكر(به ايمى ل هكر يا ايدى يا يك اف تى پى مشخص شده توسط هكر)
۲-فرستاده شدن اكانت اينترنت شما براى هكر
۳-فرستاده شدن نام كامپيوتر شما همراه با پسورد ويندوز براى هكر
۴-محدود كردن كارهاى شما با كامپيوتر(قفل شدن Task Manager ياMscoing يا Rigistry و) كامپيوتر شما توسط هكر
۵-از كار انداختن ويروس كش و فايروال كامپيوتر شما
۶-در اختيار داشتن هارد شما توسط هكر(پاك كردن فايل از كامپيوتر شما و يا اضافه كردن فايل توسط هكر)بله همه اينها امكان دارد. فقط كافيست يك تروجان روى كامپيوتر شما توسط هكر فعال شود.

چگونه امكان دارد كه تروجان وارد كامپيوتر ما شود:
۱-در حال چت كردن هستيد فرد مقابل برايتان مى خواهد عكس خودش يا نرم افزارى را سند كند .شما آن را مى گيريد ولى آيا اين فايل سالم است.از كجا مطمئن هستيد كه حاوى تروجان نيست ؟
۲-در حال گشت در يك سايت آموزش هك هستيد مى خواهيد يك نرم افزار دانلود كنيد از كجا مطمئن هستيد كه اين نرم افزار سالم است ؟
۳-برايتان يك ايميل مى آيد.ايمى لى كه فرستنده آن نامشخص است آيا ايميل سالم است ؟
و تروجان ها بر خلاف ويروس ها كه فقط شامل چند شكل محدود مى شوند داراى اشكال خيلى زيادى هستند.يك تروجان مى تواند خود را به شكلهاى: عكس،يك فايل صوتى،يك فايل نقاشى،يك فايل Setup و...پس مى بينيد تروجان يك شكل مخصوص ندارد .
چگونه متوجه شويم كه در كامپيوتر ما تروجان فعال است:
۱-در صورت از كار افتادن Task Manager و Msconfig
۲-از كار افتادن ويروس كش
۳-تغيير در شكل توپى پسورد در مسنجر ويا سيو نشدن آن
۴-در صورت ديدن علائم مشكوك در مسنجر(باز و بسته شدن يك پنجره پى ام)
۵-فعال بودن نرم افزار هاى مشكوك مثل Task Manager و Msconfig
۶-خوانده شدن ايميل هايى كه ما آنها را قبلا نخوانده ايم در ايميلمان

ما براى مقابله با اين نوع جاسوسها چه كارهايى بايد انجام دهيم ؟
۱-داشتن يك ويروس كش قوى و به روز
۲-داشتن يك فايروال خوب يا فعال كردن فايروال خود ويندوز
۳-اين را بدانيد همى شه پسوند عكس ((jpgءgif..، مى باشد و هيچ وقت يك عكس داراى پسوند exe نمى باشد و هميشه اگر فايل(عكس،نوشته و) را گرفتيد كه داراى پسوند مشكوك بود هرگز باز نكنيد
۴-همى شه Task Manager و Msconfig خود را چك كنيد اگر چيزى مشكوك ديديد مثل sender.exeبرويد و در درايو ويندوز پوشه windows/system32دنباله چنين فايلى باشيد كه مشكوك بود و آن را پاك كنيد
۵-هرگز از كسى كه شناخت كافى نداريد فايلى دريافت نكنيد
۶-سعى كنيد اگر مى خواهيد نرم افزار دانلود كنيد از سايتهاى معتبر دانلود كنيد.
۷-در صورت مشكوك شدن به وجود تروجان سريع اطلاعات خود را عوض كنيد(پسورد اى دى،پسورد ويندوز و)
۸-سعى كنيد ويندوز خود را عوض كنيد و درايو ويندوز قبلى را فرمت كنيد.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط پرتو  | 

بلوتوث چيست؟

بلوتوث چيست؟

Bluetooth كه بعضى ها در فارسى آن را به دندان آبى ترجمه كرده اند، استانداردى براى امواج راديويى است كه كه براى ارتباطات بى سيم كامپيوترهاى قابل حمل و نقل (مانند laptopها)، تلفن هاى همراه و وسايل الكترونيكى رايج استفاده مى شوند. اين امواج براى فاصله هاى نزديك استفاده شده و براى ارتباطات بى سيم تكنولوژى ارزانى محسوب مى شوند. به وسيله اين تكنولوژى مى توانيد بين دو وسيله كه داراى اين تكنولوژى باشند به صورت بى سيم پيغام، عكس يا كلا هر اطلاعات ديگرى را رد و بدل كنيد. راديوى Bluetooth در داخل يك ميكروچيپ قرار دارد و در باند فركانسى ۴/۲ گيگاهرتزى عمل مى كند. اين تكنولوژى از سيستم Frequency Hoping Spread Spectrum استفاده مى كند، كه سيگنال آن ۱۶۰۰ بار در ثانيه تغيير مى كند كه كمك بزرگى براى جلوگيرى از تداخل ناخواسته و غيرمجاز است.
علاوه بر اين به وسيله نرم افزار كد شناسايى وسيله طرف مقابل چك مى شود. بدين ترتيب مى توان اطمينان حاصل كرد كه اطلاعات شما فقط به مقصد مورد نظر مى رسد. اين امواج با دو قدرت وجود دارند. سطح قدرت پايين تر كه محيط هاى كوچك (مثلا داخل يك اتاق) و يا در نوع با قدرت بالاتر كه رنج متوسط (مثلا كل يك خانه) را مى تواند پوشش دهد. اين سيستم هم براى ارتباط نقطه به نقطه و هم براى ارتباط يك نقطه با چند نقطه مى تواند استفاده شود. داراى پهناى باند ۷۲۰Kbs و ۱۰ متر قدرت انتقال كه در صورت تقويت تا ۱۰۰ متر نيز قابل افزايش مى باشد. اين تكنولوژى كه از سيستم گيرندگى و فرستندگى در جهت مناسب استفاده مى كند، قادر است امواج راديويى را از ميان ديوار و ديگر موانع غيرفلزى عبور دهد. اگر امواج مزاحم دستگاه ثالثى باعث تداخل شود انتقال اطلاعات كند مى شود ولى متوقف نمى شود. فكر اوليه بلوتوث در شركت موبايل اريكسون در سال ۱۹۹۴ شكل گرفت. اريكسون كه يك شركت سوئدى ارتباطات راه دور است در آن زمان در حال ساخت يك ارتباط راديويى كم مصرف و كم هزينه بين تلفن هاى همراه و يك گوشى بى سيم بود. كار مهندسى در سال ۱۹۹۵ شروع شد و فكر اوليه به فراتر از تلفن هاى همراه و گوشى هاى آنها توسعه يافت تا شامل همه انواع وسايل همراه شود. با هدف ساخت شبكه هاى شخصى كوچك از وسايل مختلف در طول اين زمان، اريكسون نام «بلوتوث» (يك پادشاه دانماركى) گرفت كه بين سال هاى ۹۴۰ و ۹۸۱ ميلادى مى زيست. شاه هارالد در دوره حكومت خود كه يك وايكينگ بود، به طور صلح آميز، دانمارك، سوئد جنوبى و نروژ شمالى را متحد كرد. اين كار به او شهرت يك پادشاه ماهر در ارتباط و مذاكره را در تاريخ داد. براى اريكسون، اسم بلوتوث براى فناورى داده شده كه اميدوار بود بتواند به طور صلح آميز وسايل مختلف را متحد كند، مناسب بود. اريكسون مى دانست كه اگر فقط يك شركت اين استانداردها را حمايت كند، هرگز موفق نخواهد شد، به همين دليل در سال ،۱۹۹۸ اريكسون كه در آن سال به سونى اريكسون تبديل شده بود يك موافقتنامه با IBM، اينتل، نوكيا و توشيبا امضا كرد و گروه Bluetooth SIG را به وجود آورند. تشكيلات سازمان Bluetooth SIG يا Special Interest Group كه هدفش نظارت بر پيشرفت بلوتوث و عمومى ساختن آن بود، بعدها گسترده تر شد و شركت هايى نظير ۳com، Lucent، مايكروسافت، موتورولا و بيش از ۲۰۰۰ كمپانى ديگر به اين سازمان پيوستند. در حال حاضر قبل از اينكه يك كارخانه بتواند محصولى كه از تكنولوژى بى سيم Bluetooth استفاده مى كند را وارد بازار كند، بايد جواز آن را از دو جهت دريافت كند. ابتدا محصول مورد نظر استانداردهايى لازم دارد كه بتواند با دستگاه هاى ديگر كه داراى تكنولوژى بى سيم Bluetooth هستند، ارتباط برقرار كند. ديگر اينكه بايد مجوزهاى قانونى لازم براى اين سيستم چه در كشور سازنده و چه در كشورى كه محصول به فروش مى رود را دريافت كند كه هماهنگ كننده بخش بين الملل اين مجوزها بر عهده Bluetooth SIG است. فناورى بلوتوث با حذف دخالت كاربر در سيستم و همچنين احتياج به انرژى بسيار كم براى برقرارى ارتباط با وسايل ديگر كه موجب صرفه جويى زيادى در مصرف باطرى مى شود، تكنولوژى شبكه هاى كوچك را وارد مرحله جديدى كرد. بلوتوث در واقع يك استاندارد شبكه است كه داراى ۲ سطح است: سطح اول كه به عنوان سطح فيزيكى شناخته مى شود و بيانگر اين است كه بلوتوث يك فركانس راديويى استاندارد است و سطح دوم كه به عنوان سطح پروتكل شناخته مى شود و دربرگيرنده قوانين و دستوراتى همچون مكان و زمان ارسال اطلاعات، تعداد بيت هاى ارسالى در آن واحد و همچنين شمار وسايلى كه بطور همزمان مى توانند در عمليات ارسال و دريافت اطلاعات شركت داشته باشند مى باشد.بعضى از وسايلى كه شما هم اكنون نيز از آن استفاده مى كنيد مانند دستگاه كنترل درب پاركينگ يا جديدترين نسل تلفن هاى بى سيم از فركانس هاى باند ISM استفاده مى كنند. اطمينان حاصل كردن از اينكه امواج بلوتوث با امواج دستگاه هاى نامبرده شده تداخل پيدا نكنند يكى از سخت ترين مراحل طراحى اين فناورى است. يكى از راه هايى كه تجهيزات بلوتوث از آن براى جلوگيرى از تداخل امواجشان با ساير تجهيزات بهره مى جويند، ارسال سيگنال هاى بسيار ضعيفى در حدود يك ميلى وات است. بلوتوث مى تواند همزمان با ۸ دستگاه ارتباط داشته باشد به شرطى كه اين دستگاه ها در شعاع ده مترى باشند. شايد شما تصور كنيد كه ممكن است بين اين دستگاه ها تداخل بوجود بيايد اما اين غيرممكن است. بلوتوث از يك فناورى بنام «جهش فركانس در طيف گسترده» بهره مى جويد كه احتمال استفاده از يك فركانس برابر توسط دو دستگاه بطور همزمان را تقريبا به صفر مى رساند. بر پايه اين تكنولوژى هر وسيله از ۷۹ فركانس منحصر به فرد كه به صورت اتفاقى از ميان يك سرى فركانس هاى از پيش تعيين شده انتخاب شده است استفاده مى كند كه به طور منظم از يكى از آنها به ديگرى تغيير فركانس مى دهد.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط پرتو  | 

USB چيست ؟

كامپيوترهاى جديد داراى يك و يا بيش از يك كانكتور Universal Serial Bus)USB)
مى باشند. كانكتورهاى فوق امكان اتصال تجهيزات جانبى متفاوتى نظير : چاپگر، اسكنر ، دوربين هاى وب و را فراهم مى نمايند. سيستم هاى عامل پورت هاى USB را حمايت كرده و بدين ترتيب نصب درايور مربوطه به سرعت و به سادگى انجام خواهد يافت .

USB چيست ؟
همواره اتصال يك دستگاه به كامپيوتر و پيكربندى مناسب آن براى استفاده ، يكى از چالش هاى اصلى در رابطه با به خدمت گرفتن تجهيزات جانبى در كامپيوتر بوده است :
چاپگرها به پورت موازى متصل شده و اغلب كامپيوترها داراى يك پورت هستند . فرض نماييد كه داراى يك Zip drive باشيم . درايوهاى فوق نيازمند يك اتصال با سرعت بالا با كامپيوتر مى باشند. در صورت استفاده از پورت موازى، از لحاظ سرعت خواسته يك Zip Drive تامين نخواهد گرديد
- مودم ها از پورت هاى سريال استفاده مى نمايند. اغلب كامپيوترها داراى دو پورت سريال بوده و در اكثر موارد سرعت مناسبى را دارا نمى باشند.
- دستگاههايى كه به سرعت بالايى نياز دارند به همراه كارت هاى خود عرضه
مى گردند.اين نوع كارت ها مى بايست در يكى از اسلات هاى برد اصلى نصب گردند.متاسفانه تعداد اسلات هاى موجود محدود بوده و در برخى حالات نصب
نرم افزار مربوط به كارت دردسرآفرين نيز است . هدف USB خاتمه بخشيدن به تمام موارد و مشكلات موجود در زمينه بخدمت گرفتن تجهيزات جانبى در كامپيوتر است .
USB يك روش آسان و استاندارد را براى اتصال ۱۲۷ دستگاه به كامپيوتر، فراهم مى كند. هر دستگاه مى تواند شش مگابيت در ثانيه پهناى باند داشته باشد. پهناى باند فوق براى اكثر دستگاههايى كه مى خواهيم به كامپيوتر متصل نماييم ، مناسب خواهد بود. اكثر تجهيزات جانبى كه جديداً توليد مى گردند، داراى يك پورت USB مى باشند.
چاپگر، اسكنر، موس، دوربين هاى ديجيتال، دوربين هاى وب ،مودم، بلندگو، تلفن، رسانه هاى ذخيره سازى، اتصالات شبكه و نمونه هايى از اين نوع دستگاهها مى باشند. اتصال يك دستگاه USB به كامپيوتر ساده است . كانكنورهاى USB را مى توان در پشت سيستم مشاهده و در ادامه كانكتور USB را به آنها متصل كرد. . در صورتيكه دستگاهى براى اولين مرتبه ( بار اول ) نصب گردد، سيستم عامل مربوطه آن را تشخيص و با نصب درايور ، عملاً زمينه استفاده از دستگاه فراهم خواهد شد. دستگاههاى USB را مى توان بدفعات به سيستم متصل و يا آنها را از سيستم جدا كرد. اغلب دستگاههاى USB به همراه كابل اختصاصى خود ارايه مى گردند . كابل هاى فوق داراى اتصالى از نوع Aمى باشند. در صورتيكه دستگاه USB داراى كانكتور A نباشد به همراه آن سوكتى ارايه شده كه مى تواند يك كانكتور از نوع B را قبول نمايد. از كانكتور نوع A براى اتصال به كامپيوتر و از كانكتور نوع B براى اتصال دستگاههاى خاص استفاده مى گردد. اغلب كامپيوترهاى جديد به همراه يك و يا بيش از يك سوكت USB ارايه مى گردند. با توجه به وجود دستگاههاى متعدد كه داراى پورت USB مى باشند، مى توان بسادگى دستگاه مورد نظر را ازطريق پورت USB به يكى از سوكت هاى USB كامپيوتر متصل نمود.مثلاً مى توان به كامپيوتر يك چاپگر USB ، يك اسكنر USB ، يك دوربين وب USB و يك كارت شبكه USB را متصل نمود.در صورتى كه كامپيوتر داراى صرفاً يك كانكتور USB باشد و بخواهيم تجهيزات USB گفته شده را به آن متصل نماييم چه كار بايد كرد ؟ براى حل مشكل فوق مى بايست يك USB hub را تهيه كرد. USB استاندارد قادر به حمايت از ۱۲۷ دستگاه است . هاب USB بخشى از استاندارد فوق محسوب مى گردد. يك هاب ممكن است چهار و يا بيش از چهار پورت داشته باشد. هاب به كامپيوتر متصل شده و هر يك از دستگاهها به يكى از پورت هاى هاب متصل خواهند شد. هاب ها مى توانند با برق و يا بدون برق باشند. استاندارد USB اين امكان را فراهم مى سازد كه دستگاهها برق مورد نياز خود را از طريق اتصال USB مربوطه تامين نمايند. يك دستگاه با مصرف برق بالا نظير اسكنر داراى منبع تغذيه اختصاصى خود است ولى دستگاههاى با مصرف برق پايين نظير موس و دوربين هاى ديجيتال ، برق مورد نياز خود را مى توانند از گذرگاه مربوطه تامين نمايند. در صورتيكه از دستگاههايى نظير چاپگر و يا اسكنر استفاده مى گردد كه خود داراى منبع تغذيه اختصاصى مى باشند، نيازى به هاب با برق نخواهد بود در صورتيكه از دستگاههاى فاقد منبع تغذيه نظير موس و دوربين استفاده مى گردد ، به هاب برق دار نياز خواهد بود. هاب داراى ترانسفورماتور اختصاصى خود بوده و برق مورد نياز گذرگاه را تامين خواهد كرد.كامپيوتر از نحوه انتقال اطلاعات توسط دستگاهها با استناد بر يكى از روشهاى زير آگاهى مى يابد.
- وقفه : دستگاهى نظير موس يا صفحه كليد كه داده هاى كمى را ارسال مى دارند از روش «وقفه» استفاده مى نمايند.
- Bulk (توده اى ) : يك دستگاه نظير چاپگر كه حجم بالايى از اطلاعات را در يك بسته دريافت مى دارد، از روش فوق استفاده مى نمايد. يك بلاك از داده ها براى چاپگر ارسال و صحت آنها نيز بررسى مى گردد.
- Isochronous (همزمان ) : دستگاههاى نظير بلندگو از روش فوق استفاده مى نمايند. جريان پيوسته اى از داده ها بين دستگاه و كامپيوتر برقرار
مى گردد. USB پهناى باند موجود را به مجموعه اى از فريم ها تقسيم و كامپيوتر فريم ها را كنترل خواهد كرد. فريم ها شامل ۱۵۰۰ بايت بوده و هر ميلى ثانيه يك فريم جديد، بوجود مى آيد اخيراً استاندارد USB نسخه دو، مطرح شده است . بر اساس استاندارد فوق ، سرعت ده تا بيست برابر افزايش خواهد يافت . با رسيدن به سرعت هاى فوق مى توان تقريباً هر نوع دستگاهى را از طريق USB به كامپيوتر متصل كرد. هارد ديسك هاى خارجى و دوربين هاى فيلمبردارى نمونه هايى در اين زمينه مى باشند.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط پرتو  | 

اعتياد اينترنتى

ساعت يازده و نيم شب است. بسيار خسته است، طورى كه چشمانش باز نمى شود. از همان اول صبح فردا كلى كار دارد، اما مگر مى تواند بدون چك كردن ايميل هايش بخوابد؟ پاى رايانه اش مى نشيند و به اينترنت وصل مى شود. با خود مى گويد فقط نيم ساعت، بعد مى خوابم. چند ايميل چك مى كند و چند تا هم جواب مى دهد. دو سه نفر از دوستانش آن لاين هستند. شروع به صحبت با آنها مى كند. همزمان مشغول خواندن خبرهاى روز در سايت هاى گوناگون است. ناگهان به طور تصادفى چشمش به گوشه پايين سمت چپ مانيتور مى افتد و ساعت سيستم را مى بيند. ساعت دو و نيم بامداد است و او هنوز بيدار است.تا به حال اين اتفاق براى شما افتاده است؟ اگر پاسخ مثبت است، مى توان گفت كه علايم يك بيمارى اينترنتى در شما به چشم مى خورد. هنگامى كه مرور كردن وب، ايميل زدن، بازى، خريد، دريافت موسيقى و چت كردن با كار يا زندگى اجتماعى يك فرد تداخل ايجاد مى كند، زمانى است كه مشكل آغاز شده است. روانشناسان و محققان در نقاطگوناگون جهان در تلا شند كارى كنند كه افراد تنها تا زمانى پشت رايانه هايشان به سر ببرند كه مشكلى براى آنها پيش نياورد. آزمايش عدم اعتياد به اينترنت مطابق تحقيقات جديدى كه در دانشگاه فلوريدا انجام گرفته است.

براى آزمايش اعتياد به اينترنت بايد پنج مورد زير را بررسى كرد:

۱ـ گذراندن زمان بيش از حد مورد نظر در اينترنت
۲ـ غفلت از ساير مسووليت ها
۳ـ يك ناسازگارى مهم در روابط به علت استفاده از اينترنت
۴ـ اشتياق براى حضور در شبكه
۵ـ تفكر بيش از حد در مورد اينترنت در زمان هاى حاضر نبودن روى شبكه

تحقيقاتى كه در ميان استفاده كنندگان اينترنت انجام شده بيانگر اين مطلب است كه از ميان معتادان اينترنتى، بيش از ۵۷ درصد از چت روم ها (اتاق هاى گفت وگو) استفاده مى كنند. افرادى كه از چت روم ها استفاده مى كنند بيشتر وقت خود را صرف گپ زدن و بحث هاى جنسى مى كنند. اعتياد به اينترنت از سال ۱۹۹۵ مطرح شد و در سال ۱۹۹۶ توسعه يافت و از آن پس مراكز درمانى از اين اختلال به عنوان يك اختلال روانى ياد مى كنند. روانشناسان مى گويند: اعتياد به اينترنت يك اختلال جدى در عملكرد افراد محسوب مى شود كه مى تواند تاثيرات مخربى در روابط اجتماعى آنها بگذارد. براساس نتايج تحقيقات انجام شده، تفاوتى در ميزان استفاده زنان و مردان از اينترنت وجود ندارد. تحقيقات نشان مى دهد مردان، اينترنت را به دليل امكانى كه براى تجربه راه هاى تازه براى انجام امور متعدد به آنها مى دهد، ارزش گذارى مى كنند. مردان بيشتر تمايل دارند از اينترنت براى به دست آوردن انواع و اقسام اطلاعات استفاده كنند. نتايج مسابقات ورزشى، وضع آب و هوا، اخبار، كاريابى و رتبه بندى اجناس و خدمات، مورد علاقه مردان هستند. مردان همچنين از اينترنت براى سرگرمى، شنيدن موسيقى، جمع آورى اطلاعات پيرامون دل مشغولى هاى شخصى يا عضويت در گروه هاى ورزشى استفاده مى كنند. در مقابل، زنان اينترنت را به دليل فرصت هايى كه براى حفظ و توسعه روابط انسانى به آنها مى دهد، دوست دارند. زنان در اينترنت بيشتر سراغ ايميل مى روند، مطالب مربوط به سلامت و بهداشت را جست وجو مى كنند، از نقشه هاى مسيرياب استفاده مى كنند و موضوعات دينى را مطالعه مى كنند.تحقيقات بالينى به طور عمده بر موادى از قبيل دارو و الكل تمركز دارند. گزارش ها حاكى است كه معتادان به اينترنت روش هاى مشابه افراد معتاد به دارو و الكل و قمار دارند و اين اعتياد پيامدهاى اجتماعى و شغلى زيادى را برايشان به دنبال دارد.پژوهشگران دريافته اند كه هر چه افراد، وقت بيشترى را به استفاده از اينترنت اختصاص دهند، ميزان روابط خانوادگى و نيز اندازه حوزه هاى زندگى اجتماعى و واقعى آنها بيشتر كاهش مى يابد. همچنين به مرور زمان، افزايش استفاده از اينترنت با فراوان تر شدن احساس تنهايى و افسردگى همراه خواهد بود.در صورت بروز علايم اعتياد، منع كامل دسترسى به اينترنت نياز نيست بلكه ايجاد ساختارى كه به كاهش دسترسى تا مرز اعتدال منجر شود مى تواند مفيد واقع شود. براى نشان دادن مدت زمان اتصال و نصب، يك كپى از دستورالعمل فوق الذكر در اتاق فرزندتان براى اينكه به آن وفادار بماند، مى تواند مفيد باشد.به ازاى كاهش اتصال به شبكه براى او پاداشى در نظر گرفته و او را تشويق كنيد.
تهيه فهرستى از فعاليت هاى جايگزين مفيد است. اين فعاليت ها بايد براى او جذاب باشند.در صورتى كه نياز به متخصص احساس مى شود، مى توانيد از مشاوران مدرسه يا مراكز درمانى كمك بگيريد.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط پرتو  | 

شنايى با ساختمان يك ماوس

ديد كلى
تا زمانى كه ويندوز مايكروسافت عموميت نيافته بود، ماوس نيز محبوبيت چندانى نداشت و هر از چندگاهى در برنامه هاى مختلف مورد استفاده قرار مى گرفت. امروزه استفاده كامپيوتر بدون ماوس اگر غير ممكن نباشد، بسيار مشكل است.

تاريخچه
داگلاس انگبارت (Douglas C.Engelbart) ماوس را در سال ۱۹۶۳ در موسسه تحقيقاتى استانفورد اختراع كرد و در سال ۱۹۷۰ شركت زيراكس در مركز تحقيقات پايولوژى خود واقع در كاليفرنيا تحت رهبرى جك هالى موفق به ساخت ماوس جديدى بر اساس ماوس داگلاس شد، كه داراى كارآيى و عملكرد بهترى بود. در سال ۱۹۸۲ شركت «ماوس سيستم» اولين ماوس را براى كامپيوترهاى شخصى آى بى ام عرضه كرد. شركت ماكروسافت نيز ماوس دوكليدى خود را در دهه ۱۹۸۳ معرفى كرد.
اجزاى ماوس:

قاب ماوس
قاب كه محافظ قطعه هاى داخلى بوده ، شكل ظاهرى ماوس را مى سازد. معمولا از پلاستيك ساخته شده است و در حال حاضر قابهايى كه بر اساس مهندسى محيط كار يا كار پژوهشى ساخته شده اند. رواج بيشترى دارند. زيرا وقتى آنها را بدست مى گيريم، انگشتان احساس راحتى بيشترى مى كنند.

گوى ماوس
در زير ماوس يك گوى پلاستيكى كه داراى هسته فلزى است وجود دارد كه از زير ماوس اندكى بيرون زده است، در جهت حركت ماوس مى چرخد. هنكامى كه ماوس را حركت مى دهيد اين گوى به اين طرف و آن طرف حركت مى كند. حركت اين گوى نشان دهنده حركت اشاره گر ماوس روى صفحه نمايش رايانه است.

غلتك
همانطور كه گوى ماوس مى چرخد با دو غلتك كه نسبت به هم زاويه ۹۰ درجه دارند تماس پيدا مى كند. در نتيجه آنها را مى چرخاند. به عبارت ديگر در داخل ماوس ، دو غلتك عمود برهم ، رو به روى سطح گوى ماوس قرار دارند كه عبارتند از :
* يكى از غلتكها براى حركت چپ و راست ، يا در واقع حركت عرضى در صفحه نمايش است.
* ديگرى براى حركت بالا و پايين ، يا در واقع حركت عمودى روى صفحه نمايش است.

چرخ ها
در ماوسهاى مكانيكى دو جفت ميله هادى فلزى كه به كف ماوس وصل هستند، در كنار چرخهاى ماوس قرار دارند. چرخيدن چرخها باعث تماس با اين ميله ها مى شوند. يعنى هربار كه يكى از اين ميله هاى فلزى به يكى از نقطه اتصال چرخ برخورد مى كند، سيگنال الكتريكى ايجاد مى كند. تعداد اين سيگنالها مشخص مى كند ميله هاى هادى با چند تا از اين نقطه ها برخورد كرده اند. به اين ترتيب جهتى كه غلتكهاى ماوس مى چرخند، به همراه نسبت بين تعداد سيگنالهاى حاصل از محورهاى عمودى و افقى ، بيانگر سمت و سوى حركت ماوس است.

ديود و آشكارساز نورى
در ماوس مكانيكى و نورى به جاى ميله فلزى هادى از ديودهاى نورى و آشكارساز نورى استفاده مى شود. هنگامى كه غلتك ها مى چرخند، چرخها در حالت عبور دادن نور از ديودهاى نورى به آشكارسازهاى نورى هستند. يا در حالتى هستند كه نور نمى تواند به آشكارساز برسد. به اين ترتيب ، باز هم سيگنالهاى الكتريكى بوجود مى آيد، تا به رايانه انتقال يابد در نتيجه اين كار رايانه بتواند حركت ماوس را بفهمد. ماوسهاى «مكانيكى نورى» به دو جفت ديود و آشكارساز نياز دارند تا بتوانند جهت چرخش را مشخص كنند. اما ماوسهاى نورى داراى يك گيرنده نور و يك ديود نورى مى باشد.

كليدهاى ماوس
در زير هر كليد روى قاب ماوس كليد ديگرى نيز وجود دارد. كه وقتى روى كليدهاى قاب ماوس فشار وارد شود. فشار به كليد زيرى در داخل ماوس منتقل مى شود. به اين ترتيب فرمانهاى ماوس به رايانه منتقل مى شود.
بيشتر ماوسها دو كليدى و بعضى سه يا چهار كليد دارد. در بيشتر ماوسهاى امروزى يك كليد چرخان وجود دارد كه به آنها نت اسكرول مى گويند كه با آن مى توان نمايش طومارى انجام داد.

ماوس نورى
ماوسهاى نورى نياز به زير ماوسى يا بالشتك آينه اى ويژه ، با شبكه اى از خطهاى سياه و آبى دارند. خطهاى آبى نور قرمز را جذب مى كنند و خطهاى سياه نور مادون قرمز را جذب مى كنند. از طرف ديگر در اين گونه از ماوسها دو ديود كه يكى نور قرمز و ديگرى نور مادون قرمز را مى تاباند. هنگامى كه ماوس نورى روى زيرماوسى ويژه اى حركت مى كند زيرماوسى ويژه به تناوب نور را جذب و بازتاب مى دهد.يعنى ديود ، نور را روى پد مى تاباند و در نتيجه گيرنده هاى نورى ماوس جهت حركت ماوس را از پرتوهاى نورى كه از خطهاى روى زيرماوسى منعكس شده است تشخيص مى دهند. پس از آن آنها را به علامتهايى تبديل مى كنند تا به رايانه ارسال شوند. از اين به بعد ، اين گونه ماوسها نيز مانند گونه هاى ديگر ماوس كار مى كنند. البته در ماوسهاى نورى جديد از گيرنده هاى نورى و دوربين هاى كوچك استفاده مى كنند. در نتيجه ماوسهاى نورى جديد نيازى به پد خاص ندارد (و حتى نياز به پد ندارد.)

ماوس بى سيم
اينگونه ماوسها داده هاى خود را از طريق امواج راديويى يا از طريق نور مادون قرمز به رايانه ارسال مى كنند. در نتيجه به سيم رابط نياز ندارند. ماوسهاى بى سيم مادون قرمز در حال حاضر متداول ترند اما گونه راديويى آنها در فاصله دورتر نيز كار مى كنند براى استفاده از اينگونه ماوسها لازم است به نكته هاى زير توجه شود :
.۱ ماوس بى سيم داراى فرستنده است كه داده را با آن ارسال مى كند.
.۲ براى تامين برق مصرفى اينگونه ماوسها نياز به باترى است.
.۳ براى دريافت داده از ماوس ، در رايانه نياز به گيرنده متصل به رايانه است.

نوع اتصال دهنده

سريال
ماوس با درگاه متوالى يا سريال با دريافت هر بسته داده از ماوس وقفه اى ايجاد مى شود تا خط آن به درگاه ، مورد استفاده بستگى دارد.
پى اس ۲
امروزه متداولترين ماوسها با درگاه اختصاصى كه در كنار درگاه صفحه كليد است ارايه مى گردد. اين درگاه مى تواند بدون استفاده از شيارهاى توسعه يا درگاههاى متوالى انواع خاصى از ماوس را بپذيرد.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط پرتو  |